PDA

Zobacz pełną wersję : Julus sp.



Gerald
18-08-2013, 03:50
Mam dwa pytania w związku z tym że od wczoraj hoduje krocionoga:

-> do jakiej długości dorasta osobnik z tego rodzaju?

-> co ile mniej więcej (orientacyjnie) krocionóg przechodzi wylinkę?

za odpowiedzi na te pytania i inne rady na temat hodowli dziękuje :)

zielony13
18-08-2013, 04:05
Witam.
Sory ale zdjęcie jest zbyt małe i praktycznie nic na nim nie widać. Może masz większe zdjęcie tego wija?? I mam pytanko - gdzie go kupiłeś??
Pozdrawiam.

Gerald
18-08-2013, 05:23
yyy... nie zrobiłem jeszcze fotek mojego krocionoga, domyślam sie że popatrzyłeś na zdjęcie którem mam w profilu, ale to jest (dość kiepska) fotka mojego węża mlecznego.

A wija kupiłem wczoraj na giełdzie.

zielony13
18-08-2013, 06:03
Witam.
Jak bedziesz miał już foty to prześlij mi na maila - znajdziesz w moim profilu. Mam do Ciebie pytanko - ile dałeś za tego wija?? Odpowiedz na GG - także w profilu.
Pozdro.

Double
18-08-2013, 08:57
miałam kilka sztuk kilkucentymetrowych wijów julus scandinavius, ale po jakimś czasie zwróciłam je stamtąd, skąd je zabrałam - do parku :>>>> ciekawa jestem, po ile ktoś ci opchnął te wije....?

Gerald
18-08-2013, 15:13
hmm...podobno pochodzi z Ghany i prawdopodbnie jego nazwa brzmi Julus Tevestvis lub coś koło tego, i z tego co się dowiedziałem pochodzi z Ghany a nie z parku :)

acha i ma kilkanaście centymetrów (11-13) a nie kilka.

Double
19-08-2013, 07:00
skubane te julusy, podbijają cały świat..... ;>

Gerald
19-08-2013, 09:34
Postanowiłem sięgnąć do Encyklopedii "Świat Zwierząt" (wyd. Multico). Oto co znalazłem:


Rodzaj krocionóg Julus sp. rodzina Julidae. Obejmuje przedstawicieli krocionogów, charakteryzujących się wydłużonym, walcowatymciałem składającym się z 30 i więcej segmentów. Osiąga długość 16 - 45 mm i więcej. Gatunki należące do tego gatunku rozprzestrzenione są przede wszystkim w lasach Europy* (...)

* - W Polsce występują dwa gatunki należące do rodzaju Julus - Julus terrestris i J. scandinavius.

Po dokładniejszym przeanalizowaniu tego tekstu, moge znaleźć podobieństwo, z prawdopodobną nazwą otrzymaną na giełdzie (ja nie pisałem jej, więc rozszyfrowuje ją) z pierwszą nazwą podaną w wyjaśnieniu. Jednakże jak napisano (dość niejasno sprecyzowano to) wije z tego rodzaju osiągają długość 16-45 mm i występują głównie w Europie, w tym w Polsce co według mnie, wyklucza mojego krociononoga z rodzaju Julus.

A na dodatek największy wij występujący w Polsce nie przekracza 7 cm.

Double
19-08-2013, 10:55
to ciekawa informacja

42d3e78f26a4b20d412==