PDA

Zobacz pełną wersję : Brazowe pręgi



Tusipek
18-10-2011, 09:57
Cześć,
Legwanowi który u mnie mieszka pojawiły się na grzbiecie i bokach również na łapach - brązowe pręgi. WYglądają podobnie jak te na ogonie. Czy to coś oznacza? Wyszły pare dni po wylince, są dosyć regularne i wyglądają jak ubarwienie.

Pozdro.

Tusipek (alias Qppralke)

dr Robert
18-10-2011, 10:00
Rośnie i zmienia barwę. Zwykle tylko malutkie są całkowicie zielone.

Tusipek
18-10-2011, 10:32
Dzięki za odpowiedź, bałem się że ma jakieś prblemy ze skórą ;-)

Rysiek
18-10-2011, 11:35
Poszperaj w necie to zobaczysz jak ten legwan zielony może być ubarwiony :-). Zielony to on będzie raczej z nazwy. Ja natknąłem się na pomarańczowo-brązowo-zielonego. Fajny był! Pozdrówko! Rysiek
Ps. Mój też kiedyś był zieleniutki :-( .

noradarling
19-10-2011, 11:25
To zależy.
Moj leg na 2 lata i jest przez caly czas zielono niebieski.
To zależy od podgatunku. Te z ubarwieniem pomarańczowo-żóltym mają taką barwę przez cale życie.

Rysiek
19-10-2011, 12:05
Nie koniecznie. Legwan przystosowuje się do otoczenia w którym przebywa. Młode w wiekszości są zielone, ale z czasem stają się szaro - brązowe, zielono - brazowe itp. To zależy od wielu czynników- oświetlenia , wystroju terrarium, gatunku- tak jak piszesz. Zmiana koloru nie przebiega tak jak u kameleonów-szybko. Na wykształcenie barwy legwana trzeba czasu, chociaż po swoim Guciu zauważyłem szybkie zmiany po wyniesieniu na słońce. Zaznaczyły się ciemniejsze pasy, więcej było ciemnego koloru ( czarnego ) . Zaczął "łapać" ciepło słoneczne. Czarny " przyciąga". Pozdrówko! Rysiek

noradarling
19-10-2011, 12:10
No nie do końca masz rację.
Np.ten podgatunek z Meksyku w kolorze pomarańczowym nigdy nie będzie zielony lub czarny nawet gdy zrobisz mu wystrój w takim kolorze w terra. Tak samo sprawa wygląda z innymi podgatunkami. Owszem kolor w terra jest ważny jednak nie wplywa on na kolor zwierzęcia tylko na jego odcień.

Rysiek
19-10-2011, 12:26
Obaj mamy rację po trochu :-). Napisałem, że zależy to od wielu czynników i gatunku też ( wcześniejszy post ) . Nie miałem na myśli legwanów z Ameryki Środkowej, ale napisałem ogólnie o nich. O tych z Południowej też. Na ubarwienie ma wpływ wiele czynników . Wątpię, aby komuś udało się dochować legwana w kolorze jaskrawo- zielonym ( takim jak młode ) do wieku np. 8-10 lat. Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
19-10-2011, 12:57
Podgatunki póki co opisano dwa, choć patrząc na legwany z różnych rejonów to rzeczywiście różnią się one sporo gdy chodzi o barwę. Być może dalsze badania (genetyczne) pozwolą również w systematyce lepiej oddać zróżnicowanie i zależności międzypopulacyjne. Mi najbardziej podobają się samce w szacie godowej I.i.rhinolopha z Kostaryki, takie ciemne, prawie czarne z niemal czerwonym grzebieniem i głową. Dużo zależy od temperatury i stanu psychicznego zwierzęcia, oraz cyklu rozrodczego. Mój samiec na okres godów przybierał pomarańczowo-żółtą barwę, im bliżej głowy tym intensywniejszą. Są populacje, w których dorosłe pozostają zielone, choć nie jest to tak soczysta zieleń jak u maluchów.

Rysiek
20-10-2011, 02:42
Mojemu legwanowi ta soczysta zieleń pozostała na spodzie brzucha i pod łapami. Cały tułów jest też zielony, ale już nie taki jaskrawy. Ogon w zielono, brązowo-czarne pasy. Te ciemne pasy uwydatniają się po wyjściu na słońce. Niekiedy pojawia się ten pomarańczowo-brązowy kolor na przednich łapach. Pozdrawiam! Rysiek

Rysiek
20-10-2011, 04:03
Dr. Robercie, czy spotkał się Pan już z legwanem rodzaju Sauromalus z gatunku Sauromalus ater? Występują w pustynnych okolicach Stanów Zjednoczonych ( Kalifornia, Utah, Nevada, Arizona ) jak również zachodni Meksyk. One prawdopodobnie mają zabarwienie czarno-czerwone. Wśród legwanów tych gatunków, podgatunków, rodzajów jest bardzo dużo. O tego Sauromalus ater pytam z ciekawości . Nie mam żadnej fotki, a chciałbym go zobaczyć. Pozdrawiam! Rysiek

dr Robert
20-10-2011, 05:17
Na żywo nie widziałem tego gatunku. Zdjęcia są np. na:

http://www.wildherps.com/species/S.ater.html

http://itgmv1.fzk.de/www/itg/uetz/herp/photos/Sauromalus_australis1.jpg

http://itgmv1.fzk.de/www/itg/uetz/herp/photos/Sauromalus_australis3.jpg

Sauromalus australis to synonim S.ater. Oczywiście gdy wziąć pod uwagę całą rodzinę Iguanidae to mamy setki różnych gatunków, a nawet jeśli tylko podrodzinę Iguaninae to mamy 36 gatunków, oczywiście o różnych kształtach i barwach. Tu chodziło raczej o legwana zielonego, a tych mamy tylko 2 podgatunki. No i z rodzaju Iguana jeszcze I.delicatissima, ale to rzadkość.

Rysiek
20-10-2011, 05:41
Ładny jaszczur. Dziękuję za linki. W przypadku ubarwienia wiem, że chodziło o Iguana Iguana i Rhinolopha. Do tych gatunków Iguanidae ( do których zaliczany jest legwan zielony ) zalicza się też 7 gatunków legwanów madagaskarskich z rzędów Chalarodon i Oplurus, oraz rodzaj Anolis ( fałszywych kameleonów ). Czy to prawda ? Pozdrawiam! Rysiek

Rysiek
20-10-2011, 05:45
Podoba mi sie też legwan polinezyjski ( Brachylophus fasciatus ) . Piękna zieleń ! Rysiek

dr Robert
20-10-2011, 05:47
Tak, do rodziny Iguanidae należą też anolisy i legwany z Madagaskaru, ale nie jest to już podrodzina Iguaninae. A co ja tu będę gadał. Wejdź na www.reptiliaweb.org
Tam masz aktualną systematykę gadów.

Rysiek
20-10-2011, 05:50
Dzięki. Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
21-10-2011, 06:11
No, niestety Rysiu Brachylophus (czyli legwan z Fidżi) jest tylko w kilku prywatnych kolekcjach w Europie. Wiem tylko o hodowcach z Austrii, Niemiec i Francji, którzy go rozmnażają (jest w I załączniku CITES). Trzymać takiego pojedynczo to grzech !

Rysiek
21-10-2011, 07:01
Zdaję sobie z tego sprawę :-). Dziękuję za wyjaśnienie, ale ja nie zamierzam zmieniać zwierzaka, a o dokupieniu innego nie ma mowy. Może kiedyś. Na dzień dzisiejszy wystarczy mi Gucio :-). Co do tego legwana polinezyjskiego, to jest piękny. Mam jego zdjęcie i krótki opis. Postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę na temat legwanów ( nie tylko Iguana Iguana ), dlatego pytałem o tego z Fidżi i Sauromalus ater. Mam parę informacji o tych gatunkach i jeszcze innych : o naziemnych legwanach z Galapagos-Conolophus subcristatus i pallidus, Cyclura cornuta, Dipsosaurus dorsalis, o legwanie morskim Amblyrhynchus cristatus . Samych nazw nie sposób zapamiętać, a co dopiero zdobyć wiedzę o różnych gatunkach ?! Mam informacje, że istnieje ponad 50 rzędów i około 700 gatunków. Sama podrodzina Iguanidae to ok. 30 gatunków i 34 podgatunki w 8 rodzajach !!! Życia braknie :-))). Czytam jednak na temat tych , które są mi dostępne i jest to bardzo ciekawe. To są miniatury prehistorycznych "smoków". Mimo różnego wyglądu i ubarwienia wszystkie na swój sposób ciekawe. Tylko ten ludzki gatunek nie zawsze postępuje z nimi po ludzku. To jest smutne. Pozdrawiam ! Rysiek

dr Robert
21-10-2011, 08:02
To fakt. Wejdź np. na www.cyclura.com
A potem wybierz "Cyclura status"
Różne gatunki i podgatunki Cyclura. Niektórych zostało 100 sztuk albo mniej :(((

Rysiek
21-10-2011, 11:06
Dzięki! Niesamowite wrażenie robi to zdjęcie - http://images.cyclura.com/cgi-bin/imageFolio.cgi?action=view&link=Cyclura/Cyclura_nubila_lewisi&image=CycluraLewisi-31.jpg&img=&tt= . To tak jakby mój Gucio ziewał :-))).
Czy to prawda, że trzy z tego gatunku- Cyclura mattea, porricensis i nigerrima już całkowicie wyginęły ? Pozostałe rodzaje legwanów Cyclura są w I aneksie konwencji waszyngtońskiej. Czy gdzieś w Polsce można je zobaczyć ? Pozdrówko! Rysiek

dr Robert
22-10-2011, 13:33
Na pytanie o status tych gatunków Cyclura już chyba znalazłeś odpowiedź (widziałem innym wątku). W Polsce parę Cyclura nubila nubila (czyli tego z Kuby najpospolitszego z rodzaju Cyclura - 40-60 tys. osobników) można zobaczyć w ZOO Poznań. Wiosną były nawet jaja, ale niestety młode było za słabe na wylęg. Ta para pochodzi z zoo w Pradze, gdzie jest jedna z najlepszych hodowli tego gatunku na świecie. W praskim zoo legwany te oprócz normalnych terrariów z młodymi, podrostkami miały również gigantyczne terrarium (właściwie część oddzielonego pawilonu, kilkanaście, może ponad 20 metrów długości) zarośnięte wielkimi kaktusami i innymi roślinami z ich naturalnego środowiska. Wyglądało to naprawdę imponująco. Chyba najlepsze pomieszczenie dla gadów jakie widziałem, a trochę już widziałem. A legwany wyglądały jak w naturze. Niestety po powodzi ta część zoo jest zamknięta, mam nadzieję, że to odbudują (gady szcęśliwie nie ucierpiały, legwany i wielkie żółwie w porę udało się wywieźć). Poza tym legwany z rodzaju Cyclura są w wielu niemieckich zoo. Ostatnio widziałem spore stadko w Zoo we Frankfurcie n/Menem, w dużym terra (choć w porównaniu z Pragą jest małe i nie tak pięknie urządzone). W tej chwili Cyclura nubila nubila młode są do zobaczenia i do kupienia w zoo w Wiedniu, ale nie znam ceny.

Rysiek
23-10-2011, 04:39
Czytałem kiedyś o tym terrarium w Pradze. I o zoo. Słyszałem już wcześniej, że miały tam wspaniałe warunki. Jednak słyszeć , a widzieć-to nie to samo! Po powodzi myślałem o tym co stało się ze zwierzętami ( bo dużo z nich utonęło ) i co z gadami. Dzięki, teraz już wiem. Ja też mam nadzieję, że to kiedyś odbudują i będę mógł to zobaczyć. Z Gliwic do Pragi nie jest tak daleko :-) . Pozdrawiam! Rysiek

Mad
23-10-2011, 10:11
Mam pytanie do dr. Roberta. Gdzie Pana zdaniem są najlepsze ekspozycje gadów w polskich ZOO? Byłem już w wielu Polskich ogrodach zoologicznych i nigdzie terraria nie rzuciły mnie na kolana. Inna sprawa, że dotychczas bardziej interesowały mnie akwaria, ale to się zmieniło ;)))

dr Robert
24-10-2011, 06:26
Najlepsza ekspozycja jest w Poznaniu, w starym zoo. Gatunków może nie jest dużo, ale wszystko dobrze utrzymane. Terraria biotopowe - po kilka gatunków z jednego kontynentu razem. Czysto, widać przez szyby co jest w środku. Fantastyczne terraria z Dendrobatesami z masą roślinności i ciurkającą wodą. Kilka ciekawych i rzadko spotykanych gatunków. Chociaż czekam jeszcze na pawilon z krokodylami, i mam nadzieję, z waranami z Komodo.
Największą kubaturę i liczbę gatunków ma zdecydowanie zoo Wrocław, ale brak tu gospodarza. Zwierzęta zapuszczone, prawie się nie rozmnażają, brudno. Zdecydowanie powinni przyjąć jakiegoś fachowca- zapaleńca od płazów i gadów, który by to zmienił. W Chorzowie, Łodzi, Warszawie czy Toruniu ekspozycje są skromniejsze i, w mojej opinii, mniej interesujące. Stosunkowo blisko polskiej granicy jest zoo w Dvur Kralove koło Hradec Kralove w Czechach. Oprócz znanej na całym świecie hodowli zwierząt afrykańskich, w tym nosorożców, mają może niezbyt bogate w gatunki, ale piękne odremontowane terrarium (na wiosnę wylęgły się tam m.in. małe kajmanki Paleosuchus palpebrosus), no i fantastyczną halę dla ptaków. Mają stronę internetową również po polsku.

42d3e78f26a4b20d412==