PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktos wie ile moze kosztować terrarium dla legwana?



Ciapka
31-01-2012, 02:56
Chciałabym sobie kupić takiego średniej wielkości legwana (wiem ze potem urośnie) ale podobno mu sie zmienia te terraria zgodnie z jego wielkością to ile dla takiego legwana będzie kosztować terrarium z całym wyposazeniem??

Seb
31-01-2012, 05:43
To zależy po pierwsze z czego robisz tera potem zależy od tego jak dużą masz fantazje i mozliwości portfela ;-) Tera sporych rozmiarów mozna zrobic od 500zł do zapewne kilku tysięcy !! Dajmy na to że zamontujesz jedą świetlówkę ale możesz 3 (1=60zł 3=180zł + koszty sterowników itp.) do tego jakieś czujniki elektroniczne temp. i wilgotności albo tradycyjne analogowe do przyklejenia. Minimum na spore terrarium to 500zł z wszystkimi podstawowymi sprzętami.
Dla przykładu orientacyjna cena mojego w rozbiciu na elementy:
1. Drewno na konstrukcje- 170zł
2. Śruby i dodatki (pierdoły) - 30zł
3. rolborder+basenik+cement+podstawki do półek= 50zł
4. sztuczna trawa= 20zł.
5. fototapeta na tło = 50zł.
6. sterownik ARCADIA do świetlówki = 86zł
7. świetlówka Repti-Glo 5,0 = ~60zł
8. żarówka Night-Glo =20zł
9. grzałka do basenu = 8zł
10. halogen = 30zł
11. termometr i higrometr= 20zł
RAZEM -----------------544zł
= ostatnio dokupiłem jako prezent dla Robala nawilżacz za 115zł
Oczywiście wykorzystałem do budowy okna które wymieniała sąsiadka co pozwoliło zaoszczędzic troche kasy no ale kombinuje człek jak może.
Efekt masz w załączniku

pozdarwiam
Seb

uroplatus
31-01-2012, 06:19
Jak się sprawdza nawilżacz. Mam taki sam ale jeszcze nie zamontowany. Rozumiem że sterownik ARCADIA do świetlówki to oprawa (tzw belka). Jeśli tak to firma Brilux wypuściła oprawy z odbłyśnikiem (nie wiem jak one się sprawdzą w wilgotnym terrarium) taka oprawka na dwie świetlówki 60 cm z odbłyśnikiem kosztowała mnie 43 zł (kompletna tylko wsadzić świetlówki).

Seb
31-01-2012, 08:40
Sterownik Arcadia to coś takiego :
http://www.arcadia-uk.com/en/110fluorescentcontrollers.html
Ma tą zaletę że osobno np. poza tera możesz sobie zainstalować transformator w do tera wpuscić tylko same przewody z końcówkami na świetlówkę. Samą natomiast świetlówkę mocuje sie na zaczepach które moża przyczepić , przykleić czy jak tam kto wymyśli w dowolnym miejscu. Aha sprawdzałem ostatnio i producent świetlówek czyli np. Hagen gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie świetlówki z zachowaniem dawek UVA i UVB przez 9000h czyli licząc że 12h na dobę to wychodzi jakieś 2lata ? hmm a polaca się raz na pół roku wymieniać hmmm daje do myślenia !
Nawilżacz sprawuje się doskonale jedynym minusem jest to że daje zimna parę co spowodowało przy dłuższym uzytkowaniu bez przerwy delikatny spadek temp. w tera no ale códów zrobić się nie da :-)
ogólnie fajna sprawa!.

Crasher
31-01-2012, 09:44
hehe ok. a mozesz przetlumaczyc to?:)


The Arcadia Fluorescent Lighting Controller is:
Recommended for lighting marine and freshwater fish, reptiles and insects.
Suitable for use with Arcadia and other fluorescent tubes.
Splash-proof tube holders for maximum safety. Longer tube leads.
Improved modern design.
Complete range of controllers to fit all tube sizes up to 1200mm.

KORSAKOW
01-02-2012, 07:23
Ten kosztorys może cię przerazić ale kilka na kilku pozycjach da się zaoszczędzić, co pozwoli ci przynajmniej na rozłożenie kosztów
dużo tańsze świetlówki produkuje NARVA
a stateczniki do nich można wyjąć z 20W świetlówek kompaktowych
(sam używam takiego rozwiązania zarówno w terra, jak i w trzech akwariach i sprawdza się bez zarzutów) koszt jednej świetlówki to około 8 zł gdzieś w sieci jest artykół o tytm jak taki dławik wyciąć z obudowy,
oprawki do świetlówek (te same takie boki) można posiąść w każej ilości z starych remontowanych budynków (w moim przypadku śłużoły one najpierw do oświetlania budynku wydziału nauk społecznych uniwersytetu śląskiego :-) -dobrze jest być studentem) a odbłysniki to niesamowice bannalna konstrukcja na którą wystarcy dobrej jakości blacha (grosze ale ciężko dostać)
- fototapeta też nie jest niezbędna, można ozdobić ściany taniej.

Powodzenia w budowie
życzy KORSAKOW

Morbid
01-02-2012, 11:09
...do czego tak w zasadzie jest potrzebny ten odbłyśnik-aby powiedzmy było więcej swiatła?-ja nie takiego nie mam i chyba wszystko jest oki

KORSAKOW
02-02-2012, 09:25
odbłyśnik nie jest niezbędny, ale bez niego tracisz połowę promieniowania,

Loke
02-02-2012, 16:47
Jednym slowem terra dla lega kosztuje od ............

:D


Pozdrawiam

Loke

dr Robert
02-02-2012, 17:40
Seb, gdzie znalazłeś informację, ze Hagen gwarantuje, że jego świetlówki dają UVB przez 9000 godzin ?
Na stronie www.hagen.com wszedłem na: "U.S.A", a potem na "Reptiles", jest tam artykuł o oświetleniu w pdf-ie pt. "Reptile Lighting Guide" zresztą bardzo ciekawy (m.in. dla zwierząt potrzebujacych duzo UVB, pustynnych odległość od świetlówki powinna wynosić zaledwie 20-25 cm), ale na stronie 10, w prawej kolumnie, piąty wiersz jest napisane, że świetlówki mają ograniczoną żywotność i powinny być wymieniane nie rzadziej niż co 12 miesięcy, aby emitowały gwarantowaną ilość UV. I dalej o tym, że pomimo, że świecą to już nie emituja UV...
To jest o tyle ważne, ze spośród świetlówek UVB Hagen jest chyba najdroższy i jeśli tak jest w istocie jak piszesz to pomimo wysokiej ceny na pewno opłacałoby się kupować świetlówki UVB tej firmy.

Seb
02-02-2012, 22:50
Informacje tą wyczytałem na firmowym stojaku dla świetlówek Hagena w sklepie zoologicznym. Sprawdzałem dokładnien bo jakoś nie chciało mi się wieżyć no ale tak tam było napisane że świetlówka Repti-Glo 5,0 o mocy 40W i długości 106,5cm czas efektywnej pracy =9000h oczywiście parametry te były różne dla różnych świetlówek.

pozdrawiam
Seb

dr Robert
03-02-2012, 03:12
Właśnie o to chodzi, co rozumieją przez "czas efektywnej pracy". Czy chodzi o czas kiedy świetlówka świeci (to rzeczywiście może być dwa lata i więcej) czy o czas gdy emituje odpowiednie ilości UVB i UVA. A może co innego podają dla Polaków, a co innego dla Amerykanów. Tak bardzo to by mnie nie zdziwiło. Jestem dociekliwy bo niedługo będę kupować kilka sztuk i wolałbym wydać pieniądze z sensem. Napisze do nich, jak to w końcu jest.

Fatman
07-02-2012, 01:41
Seb powiedz mi jakiej wielkosci masz terra, bo wyglada na duze, a ja nigdzie nie widzialem fototapet takiej wielkosci. :)
jak masz jakis dobry sklep to napisz
pozdrawiam

Seb
07-02-2012, 04:27
Tera ma rozmiary 2m/1m/2m tyle że od dołu jest szafka do wysokości 60cm. Foto tapeta która jest przyklejona w tera ma wysokość 180cm a długość jej to ponad 3m tak że jeszcze przycinałem i w razie czego mam kawałek w zapasie.

pozdrawiam
Seb

dr Robert
08-02-2012, 12:13
Otrzymałem odpowiedź od firmy Hagen z której, w nieco mętnej formie, wynika, że jednak nie gwarantują tak długiego okresu działania UV jak to napisał Seb tzn. 9 000 godzi (czyli dwa lata). Zapytałem jaka jest rzeczywista efektywność działania ich świetlówek oraz o różnice w podawaniu informacji na reklamach w polskich sklepach zoo oraz na ich stronie internetowej. Otrzymałem odpowiedź, że lepiej wymieniać je co roku, gdyż UV zmienia właściwości materiału przez który przechodzi i po jakimś czasie szkło z którego zbudowana jest świetlówka mętnieje na tyle, ze nie przepuszcza UV. O reklamach w polskich sklepach zoo, o 9 000 godzin ani słowa. Albo więc chodzi o czas świecenia świetlówki (który rzeczywiście może wynosić 9 000 godzin), ale bez gwarancji na UV, albo ktoś robi nas w konia. Zresztą dla znających angielski podaje treść odpowiedzi:

"There is a difference between the actual generated UVB of the bulb
>and the effective delivery of that UVB to where it needs to go.
>What I mean by this is that UV rays have a tendency to change
>materials under constant exposure, and in this case it is the
>opacity of the glass tube the UV must pass through. Over time the
>UV will cloud the ability of the glass tube to pass the UV rays
>through it. This is the reason that many bulbs that product UV and
>can operate for much longer periods with strong production within
>the bulb, but the actual output is unavoidably reduced as far as the
>animal is concerned. So as you can see, it is wise to replace the
>bulbs on a yearly basis, even though the actual production of the
>rays is undiminished for a much more extended period of time.

Crasher
08-02-2012, 12:15
hmmm LOL bardzo przepraszam ale 9000 godzin to jest okolo 375 dni wiec rok..........

Seb
08-02-2012, 13:01
Crasher nie czytasz uważnie pisałem że licząc po 12h/dobę.

No więc dr. Robercie mamy wyjaśnienie prostujące :-) Ale i tak nieźle z 6-mies. wyszedł nam rok efektownego użytkowania.

pozdrawiam
Seb

42d3e78f26a4b20d412==